A tanúvallomás megtagadásának okai a büntetőeljárásban

A tanúvallomás megtagadásának okai a büntetőeljárásban

Fontos tudni, hogy nem feltétlenül vagyunk kötelesek tanúvallomást tenni, akár a nyomozó hatóság, akár a bíróság tanúként kíván kihallgatni. A büntetőeljárási törvény két nagy esetkörben teszi lehetővé ezt, vagy már eleve ki sem hallgatható tanúként az illető, vagy a vallomástételt megtagadhatja. Az büntetőeljárás eredményes lefolytatásának viszont akadálya lehet, ha több fontos tanú nem tesz vallomást, így a jogalkotó csupán korlátozott körben teszi ezt lehetővé. Jelen cikkemben ezen eseteket mutatom be a jogszabályi rendelkezésen keresztül.

A büntetőeljárásról szóló 2017. évi CX. törvény (a továbbiakban: Be.) 171.-172.-173.-174. §-ai alapján a tanúkénti vallomástételt megtagadhatja:

  • a terhelt hozzátartozója;
  • aki magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben;
  • aki foglalkozásánál vagy közmegbízatásánál fogva titoktartásra köteles;
  • a médiatartalom-szolgáltató, valamint a vele munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy, ha a tanúvallomásával a számára a médiatartalom-szolgáltatói tevékenységgel összefüggésben információt átadó személy kilétét felfedné, az ezzel kapcsolatos kérdésben.

Ki minősül a terhelt hozzátartozójának a büntetőeljárási törvény szerint?

Hozzátartozó alatt a törvény az egyenesági rokont és ennek házastársát vagy élettársát, az örökbefogadó és a nevelőszülőt (ideértve az együtt élő mostohaszülőt is), az örökbe fogadott és a nevelt gyermeket (ideértve az együtt élő mostohagyermeket is), a testvért és a testvér házastársát vagy élettársát, a házastársat, az élettársat, a házastárs vagy az élettárs egyenesági rokonát és testvérét érti. A hozzátartozói viszonnyal kapcsolatban fontos, hogy két, kérdésesnek tűnő esetben is figyelembe kell venni: ha a bűncselekmény elkövetésekor nem állt fenn, de utóbb igen, illetve ha az elkövetéskor fennállt, de utóbb megszűnt – ezek nyilvánvalóan a nem vérségi alapú kapcsolatoknál merülhetnek fel, mint például a házastárs vagy az élettárs (és ez a fenti felsorolás szerint kihat az apósra, anyósra, sógorra is).

Amennyiben kétséges, hogy a terhelt és a sértett között akár az elkövetés idején, akár az eljárás során élettársi viszony állt fenn, a sértettnek a vallomástétel alóli mentességet biztosítani kell. Az élettársi viszony fennállásának megítélése ugyanis nem kizárólag a kihallgatandó személy egyoldalú nyilatkozata alapján történik, hanem ebben az esetben a hatóságnak hivatalból vizsgálódnia kell – a visszaélések elkerülése végett.

A bűncselekménnyel vádolásra való hivatkozás esetén a törvény szerint nem teljes körű: amíg a terhelt hozzátartozója teljes egészében megtagadhatja a vallomástételt, ebben az esetben csak az ezzel kapcsolatos kérdésben tagadhatja meg a tanú a vallomástételt. Tanúként célszerű higgadtan, megfontoltan válaszolni a kihallgatás során a kérdésekre, ugyanis az olyan kérdés feltevését, amely önvádra vezethet, a törvény nem tiltja – hiszen a vallomás megtagadása nem kötelező, az a tanú belátására van bízva. A feltett kérdésre adott elhamarkodott választ pedig célszerű elkerülni, s előbb végiggondolni, hogy a tanú kíván-e erre a jogára hivatkozni, s így megtagadni a válaszadást.

A hozzátartozói viszony, valamint a hozzátartozó bűncselekménnyel vádolása, mint mentességi okok,különleges viszonyban vannak egymással. A tanú ugyanis dönthet úgy, hogy a terhelttel kapcsolatban fennálló hozzátartozói viszony ellenére vallomást tesz, azonban egyes kérdésekben megtagadja a vallomástételt, mert azzal a terheltet (egy másik) bűncselekmény elkövetésével vádolná. Ilyen lehet például az az eset, ha a tanú azt mondja, hogy az eljárás tárgyát képező bűncselekményt a terhelt nem követte el, mert a kérdéses időben a közös otthonukban tartózkodott, azonban nem mondja meg, hogy mit csinált otthon, mert akkor például azzal kellene vádolnia, hogy magánokiratot hamisított.

Az önvádra kötelezés tilalma

A tanúvallomást az az önvádra kötelezés tilalmára való hivatkozással nem tagadhatja meg az, aki a kérdésre adott válasszal önmagát olyan bűncselekmény elkövetésével vádolná, amely miatt

  1. a) vele szemben a feljelentést a vádalku miatt elutasították,
  2. b) vele szemben a nyomozást a egyéb büntethetőséget megszüntető ok miatt vagy vádalkura való tekintettel megszüntették,
  3. c) vele szemben a büntetőeljárást tevékeny megbánás miatt megszüntették,
  4. d) vele szemben a büntetőeljárást a vádemelés elhalasztása miatt vagy büntethetőséget megszüntető egyéb ok megszüntették, illetőleg
  5. e) a Btk. Különös Része alapján a hatósággal történő együttműködése folytán nem büntethető.

Fontos tudni, hogy ha a tanú a vallomástételt az eljárás egy későbbi szakaszában megtagadja, az azt megelőző valamennyi vallomását figyelmen kívül kell hagyni. Kihallgatható viszont az a személy, aki a tanútól a bizonyítandó tényről nem hivatalos eljárása során vagy azzal összefüggésben szerzett tudomást.

Szintén fontos tudnivaló, hogy mind a nyomozó hatóságok, mind az eljáró bíróság köteles a tanúzási figyelmeztetéseket a tanúval közölni az alábbiak szerint:

A tanút a nyomozás, valamint az elsőfokú és a másodfokú bírósági eljárás során az első kihallgatásakor figyelmeztetni kell arra, hogy

  1. a) a tanúvallomást megtagadhatja, ha az azt megalapozó körülmények a kihallgatás vagy a bűncselekmény elkövetésének idején fennállnak,
  2. b) ha vallomást tesz, köteles a legjobb tudomása és lelkiismerete szerint az igazat vallani,
  3. c) a hamis tanúzást és a tanúvallomás bíróság előtti jogosulatlan megtagadását a Btk. büntetni rendeli, és
  4. d) ha vallomást tesz, vallomása az adott vagy más ügyben bizonyítási eszközként akkor is felhasználható, ha a vallomástételt a későbbiekben megtagadja [az a)–d) pont a továbbiakban együtt: tanúzási figyelmeztetés].

Amennyiben büntetőjoggal, büntetőeljárással, szabálysértéssel kapcsolatos jogi kérdése merül fel forduljon hozzám bizalommal!

Post Your Comment

Kérjen ajánlatot tőlem!

Szeretné tudni, hogyan segíthetek Önnek jogi ügyeiben?
Kérjen ajánlatot, és személyesen fogok Önnel kapcsolatba lépni rövid időn belül.
Ügyfélfogadás
Hétfő - Péntek

9:00 – 18:00

Szombat - Vasárnap

Zárva

Kapcsolat
Tájékoztatásul közlöm, hogy a honlap kizárólag azt a célt szolgálja, hogy bemutatkozzam és ügyvédi tevékenységemről tájékoztató jellegű általános információval szolgáljak. Jelen weboldal a Magyar Ügyvédi Kamara Elnökségének az ügyvédi honlap tartalmáról szóló 2/2001 (IX. 3.) számú állásfoglalását figyelembe véve készült. A honlapján elérhető tartalmak nem minősülnek sem tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre történő felhívásnak. Ezt a honlapot Dr. Barazutti Bálint, a Budapesti Vármegyei Ügyvédi Kamarában 36081540 Kamarai Azonosító Szám (KASZ) alatt nyilvántartott egyéni ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.