A pótmunka és a többletmunka közti különbségek a vállalkozási szerződések tükrében.

A pótmunka és a többletmunka közti különbségek a vállalkozási szerződések tükrében.

A vállalkozási szerződés során számos alkalommal tapasztalja azt mind a megrendelő, mind a vállalkozó, hogy a szerződés teljesítéséhez nélkülözhetetlen olyan, a vállalkozási szerződés megkötésekor előre nem látható további munka elvégzése, mely nélkül a vállalkozási szerződés tárgya nem készülhetne el. Ezen probléma különösen kiemelkedő számmal jelentkezik építési vállalkozási szerződéseknél, mely a járulékos plusz munkák elszámolása körében számos alkalommal szül vitát a megrendelői és a vállalkozói oldal között. Mik a pótmunka és mik a többletmunka Ptk. beli szabályai és hogyan is számoltathatók el a vállalkozói oldalon, illetve mikor is köteles ezen járulékos költségeket megfizetni a megrendelő? Cikkemben ezen kérdésekre adok választ.

Elsősorban rögzíteni kell, hogy mi is a vállalkozási szerződés. A vállalkozási szerződés olyan szerződés, amelyben a vállalkozó valamilyen tevékenységgel elérhető eredmény megvalósítását vállalja. A Ptk. példálózó jelleggel nevesít vállalkozási szerződés típusokat, így pl. tervezési szerződés, kutatási szerződés, kivitelezési szerződés, utazási szerződés. A legtipikusabb vállalkozási szerződések a hétköznapokban az építési és szerelési szerződések, mely esetében a felek kétféle elszámolási módot szoktak alkalmazni egymással. Az egyik a tételes vállalkozói díj meghatározása. Ebben az esetben a ténylegesen elvégzett munka alapján kerül sor a vállalkozói díj és a vállalkozó költségeinek megfizetésére. Ilyenkor utólagosan kerül sor a díj elszámolására és pontos megállapítására. A vállalkozói díj meghatározásának másik módszere az átalány jellegű munkadíjban való megállapodás. Ilyenkor a díjazás összege már a munka elvégzése előtt pontosan meghatározásra kerül, függetlenül attól, hogy utóbb ténylegesen mennyi munkavégzést igényel a megrendelés teljesítése.

A többletmunka fogalma:

A vállalkozó köteles elvégezni a vállalkozási szerződés tartalmát képező, de a vállalkozói díj meghatározásánál figyelembe nem vett munkát és az olyan munkát is, amely nélkül a mű rendeltetésszerű használatra alkalmas megvalósítása nem történhet meg (többletmunka).

A fenti fogalommeghatározás egyrészt azt jelenti, hogy a vállalkozó köteles elvégezni azt a munkát, amely bár nem része a vállalkozói díjnak, azonban a szerződés tartalmát képezi, pl. olyan munkafolyamat, mely a szerződésben rögzítésre került, de a költségvetésből kimaradt. Másrészt jelenti azon munkafolyamatokat, melyek nélkül a mű nem jöhet létre, a szerződés nem teljesülhet.

A többletmunka elszámolása:

A vállalkozói oldalon számos alkalommal problémát jelent, hogy a szerződéshez teljesítéséhez szükséges, azonban a költségvetésből kimaradt munkákat próbálnak meg érvényesíteni a megrendelőn olyan szerződés esetében, melyben a felek átalánydíjat kötöttek ki, márpedig a Ptk. szabályai egyértelműen kimondják, hogy amennyiben a szerződésben a felek átalánydíjat kötöttek ki a vállalkozói díj vonatkozásában, úgy a megrendelő kizárólag akkor köteles megtéríteni a többletmunkák ellenértékét, amennyiben azok a szerződés megkötésekor nem voltak előreláthatóak. Az előreláthatóság egy polgári per során a vállalkozói oldal bizonyítási érdekébe tartozik, vagyis a vállalkozónak kell bizonyítani, hogy a megkötéskor nem kellett számolnia, nem kellett előre látnia ezen járulékos munkákat.

A pótmunka fogalma:

A vállalkozó köteles elvégezni az utólag megrendelt, különösen tervmódosítás miatt szükségessé váló munkát is, ha annak elvégzése nem teszi feladatát aránytalanul terhesebbé (pótmunka).

 Az alapvető különbség a két fogalom között, hogy míg a többletmunka a szerződés tartalmát képező teljesítéssel kapcsolatban merül fel, úgy a pótmunka a megrendelő miatt válik szükségessé, azt a megrendelő rendeli meg, általában tervmódosítás miatt. A vállalkozó csupán akkor köteles a pótmunkát elvégezni, ha az feladatát nem teszi aránytalanul terhesebbé.

 

A pótmunka elszámolása:

Ha a felek átalánydíjban állapodtak meg, a vállalkozó az átalánydíjon felül a pótmunka ellenértékét igényelheti, a többletmunka ellenértékének megtérítésére nem jogosult.

A vállalkozó akkor is jogosult a pótmunka ellenértékét követelni, amennyiben a felek átalánydíjat kötöttek ki. Ebben az esetben a pótmunkák vonatkozásában a felek tételes díjelszámolást alkalmaznak.

Összefoglalva tehát, a többletmunka a vállalkozási szerződés részét képező, teljesítéséhez szükséges plusz munka, mely ellenértékét a vállalkozó csak akkor érvényesítheti a megrendelővel szemben, amennyiben bizonyítja, hogy a szerződés megkötésekor a járulékos munkák nem voltak előre láthatóak, míg a pótmunkákat a megrendelőnek meg kell rendelnie, ily módon az a szerződés keretein kívüli plusz munkavégzés, mely ellenértékét a megrendelő átalánydíjas elszámolás esetén is köteles megfizetni. Mindenképpen javasolt azonban pótmunkák vonatkozásában is szerződésmódosítás megkötése a megrendelésen túl a felek jövőbeni jogvitájának elkerülése végett.

Post Your Comment

Kérjen ajánlatot tőlem!

Szeretné tudni, hogyan segíthetek Önnek jogi ügyeiben?
Kérjen ajánlatot, és személyesen fogok Önnel kapcsolatba lépni rövid időn belül.
Ügyfélfogadás
Hétfő - Péntek

9:00 – 18:00

Szombat - Vasárnap

Zárva

Kapcsolat
Tájékoztatásul közlöm, hogy a honlap kizárólag azt a célt szolgálja, hogy bemutatkozzam és ügyvédi tevékenységemről tájékoztató jellegű általános információval szolgáljak. Jelen weboldal a Magyar Ügyvédi Kamara Elnökségének az ügyvédi honlap tartalmáról szóló 2/2001 (IX. 3.) számú állásfoglalását figyelembe véve készült. A honlapján elérhető tartalmak nem minősülnek sem tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre történő felhívásnak. Ezt a honlapot Dr. Barazutti Bálint, a Budapesti Vármegyei Ügyvédi Kamarában 36081540 Kamarai Azonosító Szám (KASZ) alatt nyilvántartott egyéni ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.